Ši pavėluota žinia arba istorija susijusi su labai garbingais žmonėmis iš Izraelio.
Tel Avivo universiteto socialinių mokslų profesorė, Dr. Dafna ir jos vyras, to paties universiteto okeanologijos mokslų profesorius, Dr. Yachuda Beniachu į Panevėžį atvažiavo apie mūsų bendruomenę ir jos veiklą sužinoję iš PŽB interneto svetainės www.jewishpanevezys.lt.
Jų tikslas – archyve rasti dokumentų apie žydų gyvenimą Panevėžyje, daugiau sužinoti apie savo senelius ir prosenelius.
Tiesą sakant, dabar net sunku pasakyti, kas gavo daugiau informacijos. Po ilgo susirašinėjimo su Beniachu pora, ši atsiuntė labai daug istorinių nuotraukų kopijų ir informacijos apie savo šeimos ištakas. Vis dėlto, bendradarbiavimas buvo naudingas abipusiai – Panevėžio žydų bendruomenės vadovas Gennady Kofmanas taip pat rado nemažai dokumentų apie šių Izraelio mokslininkų senelių ir prosenelių likimą Lietuvoje ir net Latvijoje bei Baltarusijoje.
Pirmą kartą PŽB atrado nuotrauką su buvusios Panevėžio žydų hebrajų gimnazijos atspaudu.
Antras dalykas – iš poros atsiųstų nuotraukų ,apie savo senelį pagal pavardę Yachuda Schnaider paaiškėjo, kad jam gimė penki vaikai (1912 m. nuotrauka).
Heršas gimė 1906 m., mirė 1913 m.
Genach gimė 1907 m., emigravo į Izraelį 1936 m., ten mirė 1994 m.
Salamonas gimė 1908 m., emigravo į Izraelį 1928 m., mirė 1994 m.
Mosėjas gimė 1910 m. Emigravo į Izraelį 1928 m., mirė 1996 m.
Faina gimė 1913 m., emigravo į Izraelį 1933 m. mirė 1995 m.
Pats senelis Yachuda mokėsi Panevėžio hebrajų gimnazijoje ir 1926 m. ją baigė. Buvo aktyvus žydų organizacijų dalyvis. Po to mokytojavo hebrajų gimnazijoje. Jis buvo sušaudytas 1941 m. Kyjive, Babiji Jare.
Ponia Dafna atsiuntė unikalių savo archyvo nuotraukų, iš kurių sužinojome daug naudingos istorinės informacijos apie to meto žydų jaunimo organizacijas:
– Izraelio žemės [t.y tuometinės Palestinos žydų] rėmimo batalionas,
– Sąjungos „Al ha-mishmar“ [„Sargyboje“] vadovybė,
– Izraelio žemės rėmimo vyriausiasis štabas,
– [sionistinio] jaunimo sąjunga, 05 1926.
Dauguma tų organizacijų narių Holokausto metu buvo sušaudyti.
Esmė tame, kad tie šeimos nariai, kurie sugebėjo emigruoti, liko gyvi, o kitus Yachuda šeimos narius ištiko tragiškas likimas.
Visos PŽB naujienos www. www.jewishpanevezys.lt