Tą dieną (šiais metais tai liepos 29 d. vakare) buvo sugriautos abi žydų Šventovės (Pirma – Babilono 586 m. iki m.e., antra – Romos imperijos 70 m.e. metais).
9 Avo metu gedėsime, bet ir pasnikausime, skaitysime ypatingas Eicha ir Kinot ritinėlių maldas.
Šiandien pasaulio judėjai sutinka Tiša B‘Av, kai greitai kinta gyvenimo realijos: globali pandemija be aiškios jos pabaigos, su uždarytomis valstybių sienos, ekonominėmis krizėmis ir pilietiniais neramumais.
Žinome, kad Antroji Šventovė buvo sugriauta dėl judėjų nepagrįstų tarpusavio nesutarimų. Tiša B‘Av šiandien rezonuoja gilų liūdesį dėl Šventovės ir realybės, kurioje mes šiandien esame. Tai ne tik pandemija, bet ir gilus, nesuprantamas visuomenės susiskaldymas.
Nauja fizinio ir moralinio žmonių susiskaldymo forma verčia mus dar labiau liūdėti dėl vienybės ir bendrų tikslų praradimo.
Šiandien labai svarbu atsiminti praeitį vardan mūsų ateities. Gyva istorija, kai imperatorius Napoleonas Bonapartas išgirdęs kaip judėjai rauda sinagogoje 9 Av‘o naktį – paklausė, kodėl jie taip liūdi. Jam paaiškino, kad jie rauda dėl prarastos savo Šventovės.
Kaip seniai jie ją prarado?
Jam atsakė: prieš tūkstančius metų.
Tauta, kuri daugiau kaip tūkstantį metų dar gedi savo sugriautos Šventovės, – tikrai turi ateitį.
Nepaisant milžiniškų netekčių per savo 4000 metų istoriją, judėjai liedami ašaras žinojo ir tikėjo, kad Mošijach (Mesijas) ateis per Tiša B‘Av.
Istorija su koronovirusu įrodo, kad žmogus – ne visagalis. Ne jis valdo pasaulį. Mes galime padaryti tai, ką pajėgia padaryti žmogus, bet tos veiklos rezultatas priklauso nuo Jo.
Tiša B‘AV – liūdniausia, bet ir viltį nešanti diena.
Maariv maldos sinagogoje šiandien prasideda 20 val.
Pasninkas – šiandien – trečiadienį, liepos 29 d., 21:25val.
Tradicinis RITINĖLIO EICHA skaitymas sinagogoje – tą pačią dieną 22 v.
Pasninkas baigiasi ketvirtadienį, liepos 30 d.22:09 v.
Simas Levin, Vilniaus žydų religinės bendruomenės pirmininkas