Balandžio 14 d. 19 val. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės namuose (Pylimo g. 4, Vilnius) bus pristatytas keliaujančios šiuolaikinės lietuvių tapybos ir fotografijos parodos „Zakhor. Prisimink. Žydiškojo Vilniaus įvaizdžių topografija“ katalogas, parengtas ir sudarytas parodos kuratorių Lino Liandzbergio, Elkes–Veros Kotowski ir Gabrielės Žaidytės. Ši paroda jau buvo pristatyta Vilniaus miesto rotušėje ir Konrado Adenauerio fonde Berlyne.
Gegužės – rugpjūčio mėnesiais jos lauks Kapstadto žydų muziejaus ir Johannesburgo Holokausto muziejaus salės. Vėliau ji vyks į Izraelį, Argentiną ir kitas šalis, kuriose gyvena gausios litvakų bendruomenės. Katalogo pristatymo, kuriame dalyvaus ir Moses – Mendelssohno Europos žydų studijų centro Potsdame direktorius ir steigėjas prof. Julius Schoeps, metu bus galima pamatyti ne tik trumpo metro filmą, kuriame buvo dokumentuojami jau įvykę parodos pristatymai, tačiau ir parodoje dalyvaujančių menininkų kūrinių parodą, kurių dalis – į Pietų Afriką išvykstančių darbų eskizai, dalis – darbai iš jų kūrybinių biografijų. Katalogo pristatymo metu taip pat skambės žinomo lietuvių džiazo muzikanto Kęstučio Vaiginio atliekamos džiazo improvizacijos.
Šioje parodoje, kuri skirta žydiško Vilniaus istorijos reminiscencijoms tapyboje, prisimenamas Vilnius kaip vienas didžiausių Rytų Europos žydų religinių ir kultūrinių centrų. Multikultūrinis miestas, simboliškai vadintas Šiaurės Jaruzale, turėjęs savo „100 sinagogų miesto“ mitą bei realybes. Mietas, kuriame gyveno ir kūrė žymūs žydų tautybės mokslininkai, filosofai, rabinai, intelektualai, leidėjai ir menininkai.
Kaip teigia projekto vadovė, katalogo sudarytoja, Moses–Mendelssohno centro docentė, dr. Elke–Vera Kotowski: „Aš labai džiaugiuosi, kad šios parodos katalogas pasieks plačią auditoriją įvairiose šalyse, kuri turės puikią progą susipažinti su šiuolaikiniu lietuvių menu bei žydiškojo Vilniaus istorija.“
Kaip teigia LR kultūros atašė Vokietijoje dr. Gabrielė Žaidytė: „Paroda „Zakhor. Prisimink. Žydiškojo Vilniaus įvaizdžių topografija“ – tai ne tik vizualinės mūsų istorijos refleksijos, bet ir šiandien miesto ateičiai užduodami klausimai. Ar kada šis miestas vėl garsės savo tolerancija, papildydamas laisvos dvasios Europos miestų žemėlapį?“
Projekto rengėjai: Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, LR kultūros atašė Vokietijoje, Moses – Mendelssohno Europos žydų studijų centras (Potsdamas).Projekto partneriai: LR kultūros ministerija, Konrado Adenauerio fondas, Lietuvos dailininkų sąjungos galerija. Projekto rėmėjai: Kultūros taryba, Geros valios fondas, Moses – Mendelssohno fondas, VšĮ Šiaurės Jaruzalė.