Pristatytas leidinys „Pušaloto žydų bendruomenės palikimas“

Pristatytas leidinys „Pušaloto žydų bendruomenės palikimas“

Vasario 17 d. Pasvalio krašto muziejuje buvo pristatytas leidinys „Pušaloto žydų bendruomenės palikimas“, kurį parengė Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė istorikė Aušra Jonušytė, daugelį metų dirbanti prie žydų istorijos tyrinėjimų. Renginio vedantysis, Pasvalio rajono savivaldybės paveldosaugininkas istorikas Gražvydas Balčiūnaitis džiaugėsi, kad Pasvalio kraštas pagaliau turi pirmąją knygą apie žydų kultūrą ir istoriją, ir smagu, kad tai organizavo Pušaloto bendruomenė, kurios didelė dalis gyventojų tarpukariu buvo žydai.

Leidinio pristatymo metu / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos.

Renginio dalyvius ir svečius medijų pagalba sveikino nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, pabrėždama tokių tyrinėjimų svarbą ir reikšmę, kartu prisimenant ir tragišką Pušaloto žydų bendruomenei 1941-ųjų vasarą. Dėkojo leidinio sudarytojai Aušrai Jonušytei.

Leidinio sudarytoja Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė istorikė Aušra Jonušytė ir renginio vedantysis, Pasvalio rajono savivaldybės paveldosaugininkas istorikas Gražvydas Balčiūnaitis / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Pasvalio rajono merui ir visiems kurie prisidėjo prie šio svarbaus projekto, kad galime džiaugtis bendromis praeities sąsajomis, kurios padeda mums kurti ateitį, perduoti istoriją ateities kartoms už kurią ambasadorė nuoširdžiai dėkojo.

Koncertuoja Kupiškio meno mokyklos mokiniai / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky savo sveikinime nuoširdžiai dėkojo už kvietimą ir „už Jūsų iniciatyvą įamžinti kadaise Pušalote gyvenusios žydų bendruomenės kultūrinį palikimą. Jūsų pastangos ne tik pagerbia šios bendruomenės atminimą, bet ir prisideda prie istorinio teisingumo bei tarpkultūrinio dialogo stiprinimo“.

Kupiškio meno mokyklos direktorė Daiva Šakickienė ir Pasvalio rajono savivaldybės paveldosaugininkas istorikas Gražvydas Balčiūnaitis / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Leidinio sudarytoja A. Jonušytė papasakojo knygos atsiradimo istoriją, kai Viešosios įstaigos (VšĮ) „Savi žmonės“ vadovas, šviesaus atminimo Pušaloto bendruomenės pirmininkas, Alvidas Kumpauskas, 2018 metais paskambinęs į Kupiškio etnografijos muziejų, paprašė tuometinės direktorės Violetos Aleknienės pagalbos suburiant mokslininkų ir tyrėjų komandą tyrimų vykdymui. A. Jonušytei buvo pasiūlyta vadovauti projektui apie Pušaloto žydų bendruomenę. Prisijungė dr. Marija Rupeikienė ir Antanas Rupeika, dr. Lara Lempertienė ir dr. Arūnas Bubnys su kuriais Aušrai teko garbė bendradarbiauti ir vykdant Kupiškio žydų bendruomenės istorinius tyrimus.

Koncertuoja Kupiškio meno mokyklos mokiniai / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

2024 metais, viena iš aktyviausių bendruomenės narių pušalotietė Romalda Matuzienė, globojusi vykdant istorinius tyrimus 2019 ir 2020 metais, pasiūlė pabaigti pradėtą darbą, susisiekė su VšĮ „Savi žmonės“ naujuoju vadovu Pauliumi Kumpausku, istoriku G. Balčiūnaičiu. Kuruojant G. Balčiūnaičiui buvo parašytas projektas Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos. Buvo gautas dalinis finansavimas iš departamento, prisidėjo Pasvalio rajono savivaldybė ir buvo išleistas 200 psl. leidinys „Pušaloto žydų bendruomenės palikimas“, kurio pratarmė, straipsnių apie kultūros ir istorijos paveldą, žydų kapines santraukos, nuotraukų ir brėžinių pavadinimai išversti į anglų kalbą.

Kupiškio rajono meras profesorius habil. dr. Algirdas Raslanas / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys pristatė savo straipsnį „Pušaloto žydų sunaikinimas 1941 metais“, kuriame atskleidė lemtingą Pušaloto žydų bendruomenės laikotarpį – Holokausto Lietuvoje pradžią, pavienius atvejus ir masinių žudynių faktus bei vykdytojus, naudodamasis Lietuvos archyvų dokumentais ir išleistais leidiniais. Mokslininko straipsnyje yra pridedamas nužudytų pušalotiečių žydų vardų ir pavardžių sąrašas.

Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman (kairėje) ir Nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein (nuotrauka dešinėje) / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Kupiškio rajono meras profesorius habil. dr. Algirdas Raslanas akcentavo svarbų ir prasmingą dviejų rajonų ir Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimą, džiaugėsi kolektyviniu siekiu išsaugoti žydų  atminimą, kurie gyveno ir turtino Lietuvą ir Lietuvos valstybę, rajono vadovui pritarė meno mokyklos direktorė Daiva Šakickienė sakydama, kad džiaugiasi dalyvaudama tokiame prasmingame renginyje

Leidinio pristatymo metu / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman perdavė nuoširdžius Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky žodžius, džiaugėsi prasmingu Pasvalio ir Kupiškio istorikų bendradarbiavimu rengiant įvairius projektus įamžinančius minėtų vietovių žydų bendruomenių palikimą, akcentavo žydų gelbėtojų reikšmę ir svarbą šiandienos įvykių kontekste. Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas atvykęs su dovanomis dėkojo Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkei istorikei A. Jonušytei, Pasvalio krašto muziejui, Pušaloto bendruomenei, Kupiškio meno mokyklos muzikantams ir visiems prisidėjusiems prie šio gražaus ir prasmingo renginio.

Renginio metu. Pušaloto bendruomenės narė Romalda Matuzienė (kairėje) ir Pušaloto žydų bendruomenės palikuonė Janine Stein / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Gražius žodžius, su ašaromis akyse, leidinio sudarytojai ir straipsnių autoriams tarė Pušaloto žydų bendruomenės palikuonė Janine Stein, atvykusi į leidinio sutiktuvių šventę iš Pietų Afrikos respublikos. Ji – Hovardo Margolo palikuonė, artima giminaitė. Hovardas Margolas kasmet iki savo mirties, dažnai lankėsi ir rinko archyvinius dokumentus ne tik apie savo tėvus ir protėvius kurie gyveno Pušalote ir Panevėžio rajone, o jo senelis, Pušalote pastatė sinagogą, ant kurios pritvirtinta memorialinė lenta primenanti buvusią žydų bendruomenės istoriją.

Akimirkos iš renginio / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Janine Stein papasakojo giminės istoriją, džiaugėsi, kad turi nusipirkusi Pušalote šeimos namą, dalinosi mintimis kas galima būtų jame įkurti.

Akimirkos iš renginio / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos

Renginio metu koncertavo Kupiškio meno mokyklos mokiniai su mokytojomis, dalyvaujantys žydų atminimą įamžinančiuose projektuose nuo 2015 metų. Ir tokiuose projektuose yra dalyvavę daugiau kaip 70 mokyklos mokinių. Po renginiu buvo aplankyta Masiniu žudynių vieta miške prie Šedeikonių kaimo.

Pristatyta knyga / Pauliaus Ramanausko ir Panevėžio žydų bendruomenės nuotraukos