Netektis

Netektis

Vasario 18-ąją, būdamas 98 metų, Holokausto liudininkas, tarptautinio Aušvico koncentracijos stovykloje išgyvenusiųjų komiteto vadovas, žurnalistas ir Lenkijos savaitraščio „Polityka“ apžvalgininkas, litvakas Marianas Turskis (1926 – 2025).

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky reiškia nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems ir visiems pažinojusiems: „Netekome žmogaus, kuris neleido pasauliui pamiršti Šoa tragedijos. Tai neišmatuojamas praradimas ne tik mums, Holokausto metu nužudytų žydų šeimoms, bet ir visai visuomenei“.

Agentūros „Reuters“ ir LŽB info

Vienas žymiausių litvakų

1926 m. birželio 26 d. Druskininkuose gimęs kaip Moshe Turbowiczius, būdamas keturiolikos jis buvo išsiųstas į Lodzės getą.

1944 m. M. Turskis buvo išvežtas į Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklą, kurioje mirė Marianos tėvas ir brolis.

1945 m. jis išgyveno du mirties žygius, pirmiausia iš Aušvico į Buchenvaldo koncentracijos stovyklą Vokietijoje, o po to iš Buchenvaldo į Terezinstatą, iš kurio buvo išlaisvintas sovietų armijos.

Aušvico dujų kamerose arba nuo bado, šalčio ir ligų žuvo daugiau nei 1,1 milijono žmonių, daugiausia žydų. Dauguma jų buvo atvežti krovininiais vagonais.

Po Antrojo pasaulinio karo M. Turskis gyveno Žemutinėje Silezijoje, Pietų Lenkijoje, o vėliau persikėlė į Varšuvą, kur dirbo istoriku ir žurnalistu. Jis pradėjo dirbti „Politykoje“ 1958 m., yra parašęs kelias knygas.

2018 m. jam buvo suteiktas Varšuvos garbės piliečio vardas, dalinai kaip pripažinimas už jo darbą įkuriant Polino Lenkijos žydų istorijos muziejų.

Sausį M. Turskis sakė kalbą per 80-ąsias Aušvico išlaisvinimo metines, kurioje perspėjo dėl didėjančio antisemitizmo.

„Šiandienos pasaulyje matome didžiulį antisemitizmo augimą, ir būtent antisemitizmas atvedė prie Holokausto, – sakė jis. – Nebijokime įtikinti savęs, kad galime išspręsti kaimynų problemas.“