Nyderlanduose paskelbtos pavardės 425 000 žmonių, įtariamų Antrojo pasaulinio karo metais bendradarbiavus su nacių režimu. Šių asmenų biografijos ištirtos specialių teismo procedūrų metu, apie 150 000 jau buvo nubausti vienokia ar kitokia bausme.
Šaltinis: BBC
Pilni šių tyrimų įrašai anksčiau buvo prieinami tik apsilankius Nyderlandų nacionaliniame archyve Hagoje.
Huygenso instituto, padėjusio skaitmenizuoti archyvą, atstovai teigia, kad tai yra didelis barjeras žmonėms, norintiems tirti Nyderlandų okupaciją, kuri truko nuo 1940 iki 1945 metų.
„Šis archyvas saugo tiek dabartinei, tiek būsimoms kartoms svarbias istorijas, – sako instituto atstovai. – Nuo vaikų, kurie nori sužinoti, ką jų tėvas darė kare, iki istorikų, tyrinėjančių bendradarbiavimo pilkąsias zonas“.
Archyve saugomi failai apie karo nusikaltėlius, maždaug 20 000 Nyderlandų piliečių, kurie įstojo į vokiečių ginkluotąsias pajėgas, ir tariamus Nacionalinio socializmo judėjimo (NSB) narius – Nyderlandų nacių partiją. Vis dėlto, sąraše yra ir pavardžių žmonių, kurie po tyrimo buvo išteisinti, archyvas sudarytas iš Specialiosios jurisdikcijos bylų, kurias nuo 1944 metų tiria teisininkai.
Internete pateikta duomenų bazė apima tik įtariamųjų vardus, gimimo datą ir vietą, būtent šiuos duomenis reikia nurodyti ieškant konkrečių asmenų biografijų. Duomenyse nurodoma ar konkretus asmuo buvo pripažintas kaltu ir kokio tipo bendradarbiavimu jis buvo įtariamas. Žinant šią informaciją nacionaliniame archyve bus galima užsakyti konkrečią dominančio asmens bylą.
Nyderlanduose kyla neramumų dėl to, kad asmeninė informacija, susijusi su jautriu istoriniu laikotarpiu, tapo lengvai prieinama.
„Bijau, kad bus labai nemalonių reakcijų, – sakė Rinke Smedinga, kurio tėvas buvo NSB narys ir dirbo Westerborko stovykloje, iš kurios žmonės buvo deportuojami į koncentracijos stovyklas. -Turite viską numatyti. Negalite leisti, kad tai vyktų, kaip tam tikras socialinis eksperimentas.“
Nyderlandų nacionalinio archyvo direktorius Tomas De Smetas įsitikinęs, kad reikia atsižvelgti į tiek bendradarbių, tiek okupacijos aukų artimuosius. Tačiau pridūrė: „Bendradarbiavimas vis dar yra didelė trauma. Apie tai nekalbama. Tikimės, kad, atvėrus archyvus, tabu bus panaikintas“.
Gruodžio 19 dieną, laiške parlamentui, kultūros ministras Eppo Bruinsas rašė: „Archyvų atvirumas visuomenei svarbus sprendžiant [Nyderlandų] sudėtingus bendrus praeities padarinių klausimus ir juos apdorojant“.
Siekiant išvengti sudėtingų situacijų, bylas skaitantiems lankytojams bus draudžiama fotografuoti. Interneto duomenų bazės svetainės atstovai teigia, kad žmonės, kurie gali vis dar būti gyvi, nėra įtraukti į sąrašą.