Didžiosios metų šventės – tai laikas, kurį stengiamės leisti su pačiais artimiausiais žmonėmis. Tėvams, vaikams, broliams, sesėms, mylimiesiems ir bičiuliams linkime pačių svarbiausių dalykų – šviesos, laimės, sėkmės. Tačiau senolių išmintis byloja, kad maža dovanėlė visada geriau nei iškalbingiausi žodžiai, ypač jei ji turi ir simbolinę reikšmę, protėvių ištisus šimtmečius mums perduotą iš kartos į kartą.
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje rasite gražių ir prasmingų dovanėlių / LŽB nuotr,
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje ir Vilniaus choralinėje sinagogoje eksponuojamos rankų darbo menininkų kurtos mezuzų dėžutės ir Hamsos – ne tik labai prasminga, bet ir graži dovana kiekvienam žmogui, kuriam linkite sėkmės, o jo namams – ramybės ir taikos.
Hamsa ranka
Viena puikiausių dovanų yra simbolinė Hamsa ranka, dar kartais vadinama Dievo arba draugystės ranka. Tikima, kad penki „Hamsos“ pirštai simbolizuoja penkis pojūčius arba kūno dalis (rankas, kojas ir galvą), kurias saugo amuletas. Centre esantis akis – tai visa matanti, Dievo akis. Ji saugo nuo nužiūrėjimų, nesėkmių ir pavydo.
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje rasite gražių ir prasmingų dovanėlių / LŽB nuotr,
Tikima, kad Hamsą ypatingai svarbu turėti kiekvienai moteriai, nes ji skatina tapti įžvalgia, skaityti tarp eilučių ir subtiliai jausti. Šis simbolis padeda moterims palaikyti šeimos židinį, išlaikyti šilumą, ramybę, meilę ir jaukumą namuose. Aksesuaro apsauga nuo nužiūrėjimo, blogos įtakos padeda moterims kasdieniniame gyvenime likti nepažeistoms.
Vyrams taip pat nepakenks apsisaugoti nuo piktų akių ir blogo linkinčių minčių.
Mezuza – žydų namų apsaugai
Jei norite pradžiuginti visą šeimą, galima dovanoti mezuzą – tai pailga dėžutė su įdėtu maldos tekstu – dviem ištraukomis iš Toros, kuriomis žydai pripažįsta Visatos Kūrėją ir įsipareigoja jam paklusti bei mylėti visa savo esybe. Mezuza kabinama ant namų durų staktos ir visiems parodo, kad šiuose namuose gyvenama pagal žydiškus priesakus.
Pasakojama, kad Aukščiausiasis, norėdamas priversti Egipto faraoną paleisti žydus iš vergovės, siuntė 10 bausmių. Paskutinė, baisiausia bausmė – pirmagimių mirtis. Kiekvienoje egiptiečių šeimoje mirė pirmagimis. Tam, kad mirties angelas aplenktų žydų namus, Dievas liepė kiekvienai žydų šeimai paaukoti avinėlį ir jo krauju pažymėti durų staktą. Tokiu būdu mirties angelas atpažino žydų namus ir juos aplenkė. Žydų pirmagimiai liko gyvi.
Mezuza tvirtinama maždaug akių lygyje – viršutinio dešinio durų staktos trečdalio apatinėje dalyje ir pakreipiama įstrižai. Kadangi mezuza saugo Dievo vardą, negalima leisti, kad ji nukristų, todėl pritvirtinami abu jos galai. Tikintiems žydams įprasta kiekvieną kartą, praeinant pro duris, paliesti mezuzą ir pabučiuoti jas palietusius pirštus.
Jei nežinote, kur rasti subtilių, rankų darbų Hamsų, mezuzų dėžučių ir kitų prasmingų dovanėlių, užsukite į Vilniaus choralinę sinagogą arba Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenę (Pylimo g. 4, Vilnius).
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje rasite gražių ir prasmingų dovanėlių / LŽB nuotr,