Lapkričio 21 d. Kupiškyje vyko renginys, kurio metu prisiminti ir pagerbti kupiškėnai žydų gelbėtojai, žydų tautybės kupiškėnai žuvę Holokausto metu. Kupiškio laisvamanių kapinėse prie paminklų Holokausto aukoms bei Pasaulio tautų teisuolių Paulinos ir Povilo Aleknų kapų, muziejininkai uždegė žvakeles. Žvakelės supleveno ir ant Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių kapų Palėvenės kapinėse, kurais uždegė Lietuvos katalikių moterų sąjungos Palėvenės katalikių moterų draugijos vadovai.
Kupiškio etnografijos muziejuje vyko leidinio „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“ pristatymo renginys. Pilnutėlėje Etnografijos muziejaus salėje buvo sulaukta ypatingų svečių: nepaprastosios ir įgaliotosios Izraelio valstybės ambasadorės Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Izraelio ambasados kultūros projektų asistentės Virginijos Bunevičiūtės, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūko Vidmanto Markevičiaus, Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininko Gennady Kofman su bendruomenės atstovais, Kupiškio rajono mero profesoriaus Algirdo Raslano, vicemero Valdo Šateikos, Markevičių giminės atstovų iš įvairių Lietuvos kampelių, Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos ir Povilo Matulionio progimnazijos bendruomenių mokytojų ir mokinių, neabejingų istorinei atminčiai kupiškėnų.
Izraelio ambasadorė Hadas Silverstein Wittenberg / Organizatorių nuotr.
Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje H. W. Silverstein sveikindama Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkę ir leidinio sudarytoją istorikę Aušra Jonušytę bei visus susirinkusius, džiaugėsi, kad Kupiškyje lankosi jau trečią kartą ir tikrai ne paskutinį. Kupiškio etnografijos muziejui dėkojo už kvietimą dalyvauti renginyje tokia prasminga proga, sakė, kad garbė būti ponios Aušros knygos nušviečiančios istorijas apie drąsą ir žmogiškumą pristatyme, žinant kiek Aušra skyrė leidiniui širdies ir darbo. Izraelio valstybės ir žydų tautos vardu dėkojo už įsipareigojimą žmogiškumo misijai.
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.
Praeities įvykiai primena mums apie atminties ir pasakojimo galią susieti praeitį su dabartimi. O tokių šeimų kaip Elenos ir Juozapo Markevičių, kurių šeima čia atstovaujama, jų palikimas įkvėps ir ateities kartas. Ambasadorė dėkojo visiems kurie prisidėjo prie šio projekto: poniai Aušrai, muziejui, Panevėžio miesto žydų bendruomenei ir ponui Genadijui, Lietuvos žydų bendruomenei. Atsižvelgiant į šiandienos įvykius Lietuvoje, stebėdama į jaunosios kartos įsitraukimą į viešąjį gyvenimą, turi viltį, kad santykiai tarp Lietuvos ir Izraelio judės teisinga linkme. O šio šviesaus įvykio, šios knygos gimimas rodo kelią ir tampa įkvėpimo šaltiniu.
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.
Kupiškio rajono meras profesorius Algirdas Raslanas dėkojo leidinio sudarytojai Aušrai Jonušytei ir Kupiškio etnografijos muziejui už darbą apie tuos žmones, kuriais galima didžiuotis, kurie nebodami pavojų galvojo apie kitą žmogų, kito žmogaus gyvenimą, kito žmogaus laisvę. Tie labai drąsių žmonių žingsniai ir šios dienos tam tikram politiniam kontekste, jų didvyriškumas ir jų poelgis ypatingai vertinamas. Džiaugėsi, kad yra tokių talentingų žmonių kaip Aušra, kurie labai greitai sugeba pateikti turimą informaciją ir ją pristatyti. Dėkojo muziejui, kad muziejus ėmėsi tos temos ir ją plėtoja. Meras džiaugėsi buvusio mero Dainiaus Bardausko nuveiktais darbais puoselėjant ir prikeliant naujam gyvenimui Kupiškio žydų paveldą, kurį įsipareigoja puoselėti, saugoti ir pristatyti kupiškėnams bei miesto svečiams.
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.
Leidinio sudarytoja A. Jonušytė džiaugėsi gražiu žmonių ir institucijų bendradarbiavimu. Visų su Kupiškio rajono nevyriausybinių organizacijų koalicija vadovaujama valdybos pirmininkės Marytės Semaškienės, humanitarinių mokslų daktare istorike Aldona Vasiliauskiene, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Vilma Karinauskiene, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus muziejininke-tyrėja Danute Selčinskaja, E. ir J. Markevičiiaus anūku V. Markevičiumi, Kupiškio meno mokyklos mokytojomis Rima Kalinkiene ir RitaLaskauskieneir jų mokiniais, buvusiu istorijos mokytoju Jonu Babicku, Markevičiaus anūkais, kitais pagalbininkais. Buvo dėkota rėmėjams, Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Kupiškio rajono savivaldybei, Geros valios fondui ir kitiems geradariams, be kurių paramos nebūtų ir minėto leidinio.
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.
Kalbėdamas Pasaulio tautų teisuolių E. ir J. Markevičių anūkas V. Markevičius papasakojo apie Eusejų Jacovskį, kuris pirmasis parašė apie senelio J. Markevičiaus žygdarbį gelbėjant devynis žydų tautybės žmones. Prisiminė, kad nuo 1990 metų pradėjo gauti laiškus iš Izraelyje gyvenusio ir Markevičių šeimos išgelbėto Šalomo Šorenzono, ne vieną kartą kalbėdavo ir su išgelbėta Sima Šavelyte Cijoniene, kurį papildydavo turimą medžiagą ir padėdavo atkurti įvykius.
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.
1991 m. Š. Šorenzonas Vidmanto tėvą Joną Markevičių pasikvietė į Izraelį, kuris buvo sutiktas kaip brolis. Svečias iš Lietuvos buvo supažindinta su Šorenzo šeima, tos viešnagės metu buvo aplankytos įvairios Izraelio vietos. Mirus tėvui, Danutė Selčinskja paskambino ir paprašė pagalbos renkant medžiagą apie Markevičių šeimą. Tuomet Vidmantas rimčiau pradėjo gilintis į šeimos istoriją, ne vienerius metus rinko medžiagą archyvuose, spaudos leidiniuose, kurią reikėjo dar ir patikrinti ar nėra netikslumų.
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.
Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas G. Kofman sakė, kad daug kartų atvažiuoja į Kupiškį, nes Kupiškyje organizuojama daug renginių ir Kupiškis yra Aukštaitijos žydų istorijos sostinė. Džiaugėsi, kad Kupiškiui vadovavo buvęs meras Dainius Bardauskas ir dabartinis meras A. Raslanas turintys didelę toleranciją ir pagarbą žydų kultūrai, istorijai ir paveldui, pristatė kartu atvykusius bendruomenės narius. Sakė, kad daugiau kaip dvidešimt metų Panevėžio miesto žydų bendruomenė bendradarbiauja su istorike A. Jonušyte vykdant įvairius su Kupiškio žydų bendruomene susijusius projektus. Aušra visada kruopščiai atlieka dirbamus darbus, turi išmanymą ir istorijos suvokimą – tikra profesionalė.
Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Jūra Sigutė Jurėnienė apibendrino renginį ir įteikė padėkas projekto pagalbininkams, buvo tariami padėkos žodžiai ir įteikiamos gėlių puokštės.
Renginį vedė Liuda Kopūstienė, koncertavo Kauno žydų bendruomenės muzikantai.
Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje H. W. Silverstein pasirašė leidinį renginio organizatoriams, svečiams ir kupiškėnams, kurių nusidriekė nemaža eilė.
Daugiau renginio akimirkų – nuotraukų galerijoje.