Kintų muzikos festivalyje buvo paminėtos ir svarbios sukaktys. Pasaulyje šiemet minimi Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno metai – 250-osios jo gimimo metinės. Šia proga liepos 30 d. Juodkrantėje skambėjo „Dedikacija Beethovenui“. Smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Gleb Pyšniak ir pianistė Simona Zajančauskaitė atliko L. van Beethoveno fortepijoninius trio vaizduotę žadinančiais pavadinimais „Vaiduoklio trio“ ir „Erchercogo trio“.
Atlikėjai rugpjūčio 1 d. koncertavo ir Kintuose: minint Vilniaus Gaono 300-ąsias gimimo metines, litvakų ir žydų kilmės kompozitorių muzika skambėjo koncerte „Svetimi namai“.
Kintai yra pirmas Lietuvos miestelis, pasakęs, kad tai ne jų namai, svetimi namai.
Bendradarbiaujant su Lietuvos žydų bendruomene, renginį atidarė jos pirmininkė Faina Kukliansky. Taip pat prieš koncertą buvo pristatyta šiuolaikinio žydų dailininko Matvejaus Vaisbergo virtuali paroda „Svetimi namai“ atsinaujinusioje Kintų meno rezidencijos galerijoje.
Koncertas kviečia atsigręžti į vietinę istorinę atmintį – 2020-ieji metai yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Kintų muzikos festivalio organizatoriai džiaugiasi užsimezgusia partneryste su Lietuvos žydų bendruomene (LŽB). Jų paramos dėka festivalyje buvo pristatytas muziką ir tapybą jungiantis projektas „Svetimi namai“, skirtas Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms. Atlikėjai parengė litvakų ir žydų kilmės kompozitorių muzikos programą, kurioje – šviesios atminties Anatolijaus Šenderovo, George’o Gershwino, svingo karaliaus Benny Goodman’o, legendinio smuiko virtuozo Jaschos Heifetzo ir kitų autorių kūriniai.
Šią koncertinę programą „Svetimi namai“ įkvėpė unikali tapytojo Matvejaus Vaisbergo paveikslų paroda.
Šiuo metu Ukrainoje gyvenantis žymus litvakų dailininkas nutapė paveikslų seriją tuo pačiu pavadinimu „Svetimi namai“ – joje vaizduojami Žagarės miesto negyvenami namai, kuriuose kadaise gyveno arba dirbo Lietuvos žydai.
Dailininkas Matvejus Vaisbergas yra pasakojęs, kaip Žagarėje ir Joniškyje sukūrė šią parodą:
,,Aš žiūriu Žagarėje į namus ir suprantu, kad atsidūriau Šagalo paveikslų viduje. Negana to, jie tokios pat spalvos, Šagalas nieko neišsigalvojo. Žodžiu, mes patenkame į vietelę. Tik štai aš jaučiu, kad man ten negera. Aš ne mistikas, ir vis dėlto faktas: mane apkurtino. Stoviu pačiame seno žydiško miesto centre, ir mane apėmęs aiškus tuščio miesto jausmas. Aš trūktelėjau save: tai darbo diena, tai užmiesčio sodybų miestas, čia ir nebūna „įprasto“ miestietiško gyvenimo. Randu lentelę, skaitau ir suprantu: 1941-ųjų spalio 2-ąją toje vietoje, kur aš dabar stoviu, buvo nužudyti trys tūkstančiai žydų.
Šitame mieste nuo 1495 metų gyveno žydai, 1731 metų dokumente nurodyta, kad apgyvendinta „vien tik žydais ir puikuojasi „gerais namais“. Dabar ten nėra nė vieno žydo. Namuose gyvena kažkokie žmonės. „Geri namai“ tapo kažkieno, svetimais namais.
Ant kiekvieno namo kabo lentelė – namas (čia buvo gyvenamasis namas, čia – parduotuvė, vardai – gyvenimo metai…) Ir taip visur – lentelė, namas, lentelė. Tyra nepridengta drama. Pojūčiai – siaubingi. Į parką, kur nužudė dar 10 000 žydų, aš nėjau.
Aš žiūrėjau į tuos namus, ir staiga supratau, suvokiau, išgirdau, kaip dainuoju „Varnečkes“, žydų dainą, kurią man dainavo senelė. Tai buvo labai kinematografiška. Ir atmintis, ir mano protėviai – litvakai, ir visa tai labai – labai susiję, viskas vėl – ne atsitiktinai.
Kitą dieną mes nuvykome į parodą Joniškio Raudonojoje sinagogoje (statyta 1865 m.) ir Baltoji (datuojama 1823 m.) sinagogos, restauruotos 2011, 2017 m. Mieste kaip anekdote, dvi sinagogos – raudonoji ir baltoji, panašios viena į kitą. Vienoje – sporto salė, kitoje – galerija, joje paroda), ir aš, žmogus netikintis supratau, kad negaliu įeiti nepridengta galva. Ir vėl keistu būdu pas mane atsirado kipa, aš pasiėmiau ją į kelionę nesąmoningai, ir dabar grįžau jos į autobusą”, – pasakojo dailininkas Matvejus Vaisbergas.”
Kintų muzikos festivalio lankytojai turėjo progą patirti virtualią šių paveikslų parodą. Jos atidarymas vyko prieš koncertą, rugpjūčio 1 d. 17:30 val. Kintų meno rezidencijoje. Parodą atidarė LŽB pirmininkė Faina Kukliansky.
Šias dvi skirtingas programas atliks vieni ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos atlikėjų. Smuikininkė D. Dėdinskaitė koncertavo Europoje, JAV, Naujojoje Zelandijoje. Nuo 2017 m. atlikėja dirba didžiausiame pasaulyje muzikos universitete Vienoje, žymaus austrų profesoriaus Christiano Altenburgero klasės asistente.