Balandžio 9 d. Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, Vokietijos, Japonijos, Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoriams ir atsakingiems darbuotojams, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Seimo atstovams, Vilniaus jurbarkiškių draugijos nariams bei žiniasklaidai buvo pristatytas unikalus paminklas – Sinagogų aikštės memorialas, skirtas Jurbarko žydų bendruomenei atminti. Memorialo projektą pristatė CAN New Artists Collegium (Izraelis) vadovas, monumento autorius, žinomas skulptorius Davidas Zundelovičius (David Zundelovitch) ir Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.
Renginio pradžioje Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas prisiminė savo pirmąjį apsilankymą Jurbarke 2016 metais. Lankantis istorinėje Kauno gatvėje ir apžiūrint senąsias šios gatvės nuotraukas, ambasadoriui ir Jurbarko r. savivaldybės merui S. Mockevičiui kilo bendra idėja – įamžinti čia gyvenusios gausios žydų bendruomenės atminimą. Jurbarko bendruomenei pritarus šiai idėjai, meras kreipėsi į ambasadorių, prašydamas padėti susisiekti su Izraelyje gyvenančiu, Jurbarke šaknų turinčiu skulptoriumi D. Zundelovičiumi dėl Jurbarko žydų bendruomenės atminimo įamžinimo. Ambasadoriaus prašymu, skulptorius kartu su savo vaikais architekte Anna, dizaineriu Grigorijumi bei CAN New Artists Collegium kūrybine komanda pasiryžo istoriją pavaizduoti sukuriant unikalų projektą ir įamžinant medinę Jurbarko sinagogą, Jurbarke gyvenusių žydų pavardes, profesijas, jurbarkiečius, karo metais gelbėjusius žydus.
„Tai unikalus projektas, neturintis analogų Lietuvoje, o galbūt ir visoje Europoje. Tikimės, kad Sinagogų aikštės memorialas papuoš mūsų miestą, paskatins jaunimą domėtis mūsų krašto istorija bei taps turistų, besidominčių istorija, traukos vieta, kuri garsins Jurbarko miesto vardą pasaulyje“, – taip šį projektą apibūdino Jurbarko r. savivaldybės meras S. Mockevičius.
„Jurbarko rajono savivaldybė yra viena iš tų, kuri rodo pavyzdį ir skiria išskirtinį dėmesį savo krašto istorijai. Džiaugiuosi, kad einama šiuo keliu, nes ateities kartos galės matyti, kokia iš tiesų yra mūsų istorija, mūsų kultūra“, – sakė renginyje dalyvavęs Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius.
„Šį memorialą kuriame ne tik Jurbarkui, bandydami sudėti šio miesto istorijos gabalėlius, bet ir Lietuvai, nes tai yra bendra mūsų visų istorija. Mes turime ką atminti ir ką saugoti, ko gėdytis ir kuo didžiuotis. Mes darome tai ir išeivių iš Jurbarko vaikams, anūkams, kurie atvažiavę prie memorialo galės surasti savo protėvių pavardes. Tokio masto projektas – kaip ilga kelionė, kurioje sutinki daugybę žmonių. Norisi jiems visiems padėkoti už tai, kad prisideda prie šio projekto įgyvendinimo ne tik savo darbais, bet ir lėšomis. Už pagalbą dėkojame istorikams ir muziejininkams, kurie mums padeda nepasiklysti istorijos archyvuose. Jų dėka galėsime įamžinti Jurbarke gyvenusius žydus, juos gelbėjusius lietuvius. Ačiū tariame kalbininkams, jų dėka žydų šeimų vardai ir pavardės paminkle bus iškaltos autentiškos. Iš viso šių pavardžių – apie du tūkstančius. Dėkojame tiems, kurie su mumis dalijasi savo prisiminimais, nuotraukomis apie žydų bendruomenės gyvenimą. Tikimės, kad jie visi ras savo vietą kuriamoje Jurbarko žydų bendruomenės istorijos svetainėje, kuri taps neatsiejama šio memorialo dalimi. Padedant memorialo kūrimą palaikantiems Izraelio ir JAV mecenatams, 2017 metų liepą buvo užsakyti visi projekto įgyvendinimui reikalingi akmenys. Šiuo metu Lietuvoje vyksta akmens pjovimo darbai, tačiau eilėje laukia ir daug kitų darbų“, – pristatydamas projektą kalbėjo skulptorius D. Zundelovičius.
„Sinagogų aikštės memorialas – istorijos puslapis, žymintis šimtmečius trukusį žydų bendruomenės gyvenimą Jurbarke. Antrasis pasaulinis karas į šipulius sudaužė žydų tautybės žmonių likimus, sovietinė okupacija bandė ištrinti istoriją iš žmonių sąmonės ir aplinkos. Tačiau jurbarkiečiai saugo savo istoriją ir nori kiek galima tiksliau ją atkurti, perduoti savo vaikams ir anūkams. Labai tikiuosi, kad šis istorijos puslapis pirmiausia bus skirtas jaunimui, kuris tos istorijos beveik nežino“, – sakė Jurbarko r. savivaldybės meras S. Mockevičius.
Pasak savivaldybės vadovo, D. Zundelovičiaus šeima pati ėmėsi itin sunkaus darbo – lėšų rinkimo užsienyje. Šiuo metu Izraelyje ir JAV surinkta apie 30 procentų reikalingų projektui lėšų. Memorialas kuriamas rėmėjų lėšomis, padedant žmonėms iš viso pasaulio, tačiau norisi, kad prie projekto įgyvendinimo prisidėtų Jurbarko krašto bendruomenė ir Lietuvos žmonės.
Jurbarke įkurta asociacija „Kuriame Jurbarkui“ padės rinkti lėšas Lietuvoje. Asociacijos vadovė Ramutė Mockevičienė pristatė asociacijos veiklą bei ragino visus geros valios žmones prisidėti pervedant lėšas į atidarytas sąskaitas.
Lina Lukošiūtė,
Jurbarko savivaldybėsTarybos ir mero sekretoriato specialistė viešiesiems ryšiams