Tango garsai, maloni ir šilta jubiliato šypsena, linksma šventiška publikos nuotaika pilnutėlėje Jašos Heifetzo salėje,- taip prasidėjo Leonido Melniko, pianisto, vargonininko, muzikologo, habil. dr., LMTA katedros vedėjo, Senato pirmininko, profesoriaus 60-mečiui skirtas vakaras Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje, kurios Tarybos nariu jis yra.
Kartu tai buvo susitikimas iš renginių ciklo „Likimai“, kurio organizatorė, sumanytoja ir vedėja yra Lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoja Maša Grodnikienė, ji prisiminė šviesaus atminimo L.Melniko tėvą, vaistininką Isają Melniką, kuriam tą pačią dieną būtų sukakę 110 metų. Žinomas vaistininkas, Vilniaus centrinėje (dabar Gedimino prospekte) ir Žvėryno vaistinėje dirbęs, tais laikais pats gaminęs vaistus, visų gerbiamas, Holokaustą Štuthofe ir Dachau išgyvenęs tėvas, ramus ir šiltas žmogus, labai mėgo lankytis visuose koncertuose. Sūnaus, Leonido Melniko gyvenime muzika prasidėjo, kai jį mama atvedė į „Ąžuoliuką“. Pirmoji mokytoja – garsioji pianistė pedagogė Nadežda Duksdulskaitė. „Visa vaikystė buvo nušviesta tėvų, pačių geriausių, išmintingiausių, – šeima išlieka labai svarbi“, – pasakojo apie save L.Melnikas, prieš pakviesdamas visus klausytis tango melodijų. Kartu su juo muzikavo smuikininkas Borisas Traubas, violončelininkas Valentinas Kaplūnas, akordeonu grojo Genadijus Savkovas.
Jubiliejiniame vakare dalyvavusi prof. Silvija Sondeckienė, garsi violončelininkė, pedagogė, vieno žymiausių šalies dirigentų profesoriaus Sauliaus Sondeckio žmona kalbėjo, kad L.Melnikas, dėstydamas LMTA, padovanojo studentams ir dėstytojams savo gyvenimo dalį, rašydamas apie kitus vertingas knygas. Jis daug metų rašė apie garsųjį maestro, šviesaus atminimo profesorių Saulių Sondeckį, ilgus vakarus sėdėdami, jie įdomiai šnekėdavosi. Knygos rašymas užtruko kelerius metus, nes po kiekvieno pokalbio telstą tekdavo papildyti nauju faktu, o tai reiškė naują atsiveriantį horizontą. Naujas faktas autoriui yra iššūkis, bet publika tą vakarą išgirdo L.Melniko svajonę – baigti po metų labai laukiamą knygą, kurioje žodis bus paremtas faktais, nes viskas, ką S. Sondeckis darė, buvo daroma rimtai, todėl archyvų, dokumentų sukaupta labai daug, o siekiant perteikti visumą, prireikė laiko…
„Bendravimas – ne dovana kitiems, tai dovana sau, nes bendraudamas su iškiliais žmonėmis pats pasisemi daug“, – kalbėjo L. Melnikas, prisimindamas laiką, praleistą su maestro S. Sondeckiu. „Rašau lengva kalba, aiškiai, nesistengiu rašyti storų knygų, kad žmonės jas norėtų skaityti“, – pakartojo profesorius L.Melnikas savo žmonos patarimą, kad knygos rašomos žmonėms skaityti.
Jis tikrai parašė skaitomas knygas: „Muzikos paveldas: epochų ir kultūrų sankirta“. Apie tai, kad turime priimti paveldą tokį, koks jis yra. Neturime nuo jo nei atsiriboti, nei liaupsinti vienų praeities kultūros fragmentų, nei ignoruoti kitų. Knygos „Lietuvos žydų muzikinio paveldo pėdsakais“ anotacijoje rašoma, kad Lietuva yra didžių pasaulinio garso menininkų gimtinė, ir jų kūryba yra neįkainojamas mūsų visų kultūros paveldas. Didžio menininko palikimas priklauso visiems, visam pasauliui. Negalime įsivaizduoti savo gyvenimo be muzikos klasikų. Jie yra kasdieniai mūsų pašnekovai, artimi ir brangūs, kad ir kiek esame nuo jų nutolę laike ir erdvėje. Kita vertus, nors jų kūrybos polėkis ir meno galia įveikė visas įmanomas geografines ir valstybines sienas ir leido ištrūkti iš laiko “gniaužtų”, kiekvienas iš jų turi savo pradžią, yra kilęs iš konkrečios vietos.
Šeimyninis šiltas jubiliejinis „Likimų“ vakaras tęsėsi pokalbiu su Lietuvos muzikų sąjungos prezidente kompozitore Audronė Nekrošienė – Žigaitytė, kuri būdama vaikystės drauge, o dabar kolege, vis klausinėjo L. Melniką apie jo šeimą, darbus ir planus.
‚,Man pasisekė gyvenime, nes groju ir rašau“, – jis linksmai atsakė, pasakodamas nuoširdžiai, atvirai. Po kalbų sėdo prie naujo fortepijono, kurį įsigijo Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, ir liejosi už širdies griebianti, jaudinanti muzika, drauge grojo smuikininkas Borisas Traubas ir violončelininkas Valentinas Kaplūnas bei akordeonu – Genadijus Savkovas.
Vakaro pabaigoje sveikindama jubiliatą, bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, pati jidiš kalba sudainavo tango melodija sukurtą dainą ir pasakė, kad Leonidas Melnikas yra ,,absoliučiai unikalus žydas, todėl visos organizacijos jį kviečia dirbti, nes jis sugyvena su visais”.