Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių kraštas
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
Rugpjūčio 29d. Šiauliuose vokiečių menininkas Gunteris Demningas sumontavo du „Atminimo akmenis“ (vok. Stolpersteine), skirtus Holokausto metu nužudytiems žydams: buvusiam Šiaulių viceburmistrui Samueliui Petuchauskui ir gydytojui Urijui Rozovskiui. Renginyje dalyvavo ir S. Petuchausko sūnus Markas Petuchauskas.
Grįžo atminimo lentelėse
Plyteles G. Demningas sumontavo ankstyvą pirmadienio rytą. Po renginio menininkas išskubėjo į Vilnių dėl kitų plytelių. Šiauliai – antrasis miestas Lietuvoje, kuriame atsirado atminimo lentelės: savaitgalį jos įmūrytos Kaune.
Plytelės montuojamos ten, kur įamžinti asmenys gyveno ar dirbo. Atminimo ženklas, skirtas viceburmistrui S. Petuchauskui, atsirado prie Šiaulių miesto savivaldybės. Čia ir vyko oficiali „Atminimo akmenų“ atidengimo ceremonija. Kita plytelė, skirta U. Rozovskiui, – prie Vilniaus gatvės 168 pastato.
Apie įamžintus asmenis „Šiaulių kraštas“ rašė šeštadienio laikraštyje (“Dingęs žydų pasaulis grįžta atminimo akmenimis“, 2016-08-27).
S. Petuchauskas, du dešimtmečius buvęs Šiaulių miesto burmistro pavaduotoju, 1941 metais sušaudytas Paneriuose. Gydytojas U. Rozovskis 1943 metais savo noru išvyko į koncentracijos stovyklą Aušvice, lydėdamas į mirtį 725 Šiaulių geto vaikus.
Smuiko melodiją išėjusiems ir negrįžusiems skyrė smuikininkė, karalienės Mortos premijos laureatė Gintė Grigaitytė. Šiaulių apskrities žydų bendrijos pirmininkas Josifas Buršteinas visos bendruomenės vardu idėjos iniciatoriams ir įgyvendintojams dėkojo už tai, kad primenamas dingęs žydų pasaulis.
Tūkstančiai akmenų
Lietuva į šį projektą įsijungė pirmoji iš Baltijos šalių.
„Sunku sakyti, jog džiaugiuosi, kad akmenys yra čia, nes visi žinome priežastis, dėl kurių jie atsirado. Bet džiaugiuosi būdamas čia, ir tuo, kad tokių akmenų Europoje daugėja. Džiaugiuosi kiekvienu nauju akmeniu“, – sakė garsaus visame pasaulyje memorialo „Atminimo akmenys“ iniciatorius ir vykdytojas G. Demningas.
Įamžinti Holokausto aukas jis pradėjo 1992 metais Kelne. Viskas prasidėjo nuo konceptualaus meno idėjos. Negalvojo, kad akmenų ateityje bus tiek daug. Įsiklausė į vieno dvasininko žodžius: „Gunteri, tu galbūt negali padėti milijonų akmenų visiems atminti, bet gali pradėti po truputį.“ Dabar akmenų skaičius išaugęs iki beveik 60 tūkstančių: nuo Trumsės Norvegijos šiaurėje iki Salonikų Graikijos pietuose. G. Demningui vienas iš svarbiausių projekto aspektų yra moksleiviai, jauni žmonės: „Kai jie atsiverčia knygą ir perskaito apie 6 milijonus nužudytų žydų bei 6–8 milijonus kitų tautybių žmonių, būna abstraktūs skaičiai. Bet kai pamato konkretaus asmens istoriją, susimąsto: „Kas atsitiko?!“
Kitas aspektas – aplankyti lentelių atvyksta giminės iš įvairiausių pasaulio kampelių: Izraelio, JAV ar net Tasmanijos. Autoriaus teigimu, pirmiausia jie pajaučia liūdesį, bet vėliau džiaugiasi, kad tokie akmenys yra, nes daugybės žuvusiųjų kapai nežinomi: „Sakoma, jei pamirštamas žmogaus vardas, pamirštamas ir pats žmogus.“
G. Demningas patikino, kad ir toliau tęs projektą kartu su žmona Katia, kuri taip pat buvo atvykusi į Šiaulius.
Toliaregis politikas
S. Petuchausko sūnus Markas Petuchauskas iš pradžių savo kalbai skirtą laiką užleido kultūrologui Jonui Nekrašiui – norėdamas apie tėvo veiklą išgirsti iš Šiauliuose gyvenančių žmonių.
„Mažiau kalbantis, daugiau darantis“, – toks įspūdis, vartant tarpukario spaudą, susidarė J. Nekrašiui. Viceburmistrą jis pavadino ne partijos žmogumi, o tikru savivaldybininku, internacionaliniu, atviru žmogumi, neskirsčiusio gyventojų pagal tautybes, o dirbusio miesto gerovei.
„Sudėtinga kalbėti, nes visi vaikai gerai atsiliepia apie tėvus, aš nebūsiu išimtis, – sakė M. Petuchauskas. – Tėvas garsėjo ne tik kuklumu, bet ir sąžiningumu ir dora.“
Kai M. Petuchauskas sovietmečiu Vilniuje susitikdavo su buvusiais šiauliečiais, daugelis iš jų pasakodavo, koks populiarus Šiauliuose buvo S. Petuchauskas.
M. Petuchauskas citavo tarpukario laikraščių straipsnius, kuriuose minėta tėvo veikla. Tarp įvykių – ir Antano Smetonos vizitas Šiauliuose: Prezidentą pasitiko S. Petuchauskas.
Pasak M. Petuchausko, tėvas, pagal profesiją teisininkas, šio darbo nedirbo. Jis buvo ne tik ekonomistas, bet ir toliaregis politikas. S. Petuchausko iniciatyva dar 1927 metais iškelta idėja, kad reikia bendrauti su gretimų šalių savivaldybėmis. M. Petuchausko manymu, tai – tarsi Europos Sąjungos idėjos priešistorė.
M. Petuchauskas kalbėjo ir apie jį bei jo motiną nuo pražūties išgelbėjusias Šalkauskių ir Sondeckių šeimas.