Apie ištiestą pagalbos ranką gelbstint žydus Holokausto metu Lietuvoje, patirtus mažus ir didelius stebuklus, kai pavykdavo išgelbėti žmogaus gyvybę, mokiniai kalbėjo sausio 27 –Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną Ariogalos gimnazijoje, vykusioje mokiniams ir mokytojams skirtoje konferencijoje. Šių metų renginio tema buvo „Kito žmogaus gelbėjimas – aukščiausia žmogiškumo vertybė“. Į Ariogalos gimnazijoje vykusį renginį atvyko mokiniai ir mokytojai iš mokyklų, kuriose veikia Tolerancijos ugdymo centrai. Konferencijos buvo gausus būrys svečių: Izraelio ambasadorius Lietuvoje – Amir Maimon, Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Dainius Junevičius, Raseinių rajono meras Algirdas Gricius, Kauno žydų bendruomenės atstovai su bendruomenės pirmininku Žaku Gercu, Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman ir dar būrys svečių iš Raseinių rajono savivaldybės švietimo skyriaus bei įvairių institucijų. Renginio pradžioje kalbėjęs Izraelio ambasadorius pasidžiaugė galimybe aplankyti Ariogalos miestelį bei supažindino susirinkusius su Ariogalos žydų istorija iki Antrojo pasaulinio karo. Pasak ambasadoriaus, iš 27 veikusių verslo įmonių – 16 priklausė vietos žydams.
Ambasadorius pabrėžė, jog nors konferencija skirta Holokausto aukoms atmintis, bet labai svarbu kalbėti apie gyvenusią žydų bendruomenę iki karo, žinoti apie žymesnius žydų tautybės žmones, aktyviai dalyvavusius politiniame, ekonominiame, kultūriniame šalies gyvenime. Raseinių rajono meras Algirdas Gricius palinkėjo mokiniams atidžiau žiūrėti į savo istoriją ir niekados nepakelti rankos prieš kitą žmogų.
Visą dieną trukusioje konferencijoje mokiniai pristatė savo veiklas, spektaklius, menines inscenizacijas, skaitė pranešimus apie gelbėtus Lietuvoje žydus, apie gelbėtojų šeimas ir jų likimus. Daugelis mokinių pristatymų atspindėjo tų vietovių istorijas, iš kurių atvyko konferencijos dalyviai. Pranešimai, vaidybinės inscenizacijos buvo skirtingos tiek savo turiniu, tiek pristatymuose dalyvavusių mokinių amžiumi: Klaipėdos „Žemynos“ gimnazistai meniškai ir subtiliai pristatė Klaipėdos krašto istoriją ir žydų padėtį iki Antrojo pasaulinio karo. Apie žydų mergaitės gimimą ir jos išgelbėjimą teatrališkai papasakojo moksleivės iš Alytaus. Mažo miestelio Balbieriškio, kuriame iki Antrojo pasaulinio karo gyveno gausi žydų bendruomenė, istoriją video vaizdu pateikė Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centras. Ariogalos gimnazijos atstovai, pristatė interviu su lietuve, Raseinių krašto gyventoja, kurios šeima išgelbėjo 8 žydus ir šiame, pagyvenusios moters pasakojime, nuskambėjo patys paprasčiausi žodžiai apie žmogiškumą, kito supratimą ir norą padėti žmogui, kai jis yra beviltiškoje situacijoje. Varėnos „Ąžuolo“ gimnazistai literatūrinėje kompozicijoje pasakė daug svarbių, apmąstymams skirtų minčių, jog „laimė – likti gyvam; laimė – nebūti pažemintam dėl tautybės, ištiesta pagalbos ranka yra maži stebuklai ir didžiausia laimė yra gyventi“.
Daug apmąstymams skirtų minčių nuskambėjo Tarptautinei Holokausto aukų atminties dienai skirtoje konferencijoje. Visi iš dvidešimt vienos mokyklos dalyvavusių dalyvių pristatymai buvo skirtingi ir kartu apjungiantys vieną bendrą temą – kito žmogaus gelbėjimą, kuris ne visada buvo sėkmingas tiek gelbėtojui, tiek tam, kurį buvo siekiama išgelbėti. Konferencijos organizatoriai tikisi, jog tos išsakytos mintys konferencijoje, duos peno apmąstymams apie vertybes, žmogaus pasirinkimą, drąsą mirties akivaizdoje ne tik konferencijos dalyviams, bet išgirstos mintys, pamatyti pristatymai bus aptarti mokyklų bendruomenėse, po konferencijos sugrįžus į savo mokyklas.
Baigiantis konferencijai, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Žakas Gercas pasidžiaugė, kad Lietuvoje veikia Tolerancijos ugdymo centrų tinklas, kuris jungia ne tik aktyvius mokytojus, bet mokinius, kurie dalyvauja tokiuose projektuose, siekia žinoti, suprasti savo šalies istoriją. Simonas Dovidavičius, Č.Sugiharos – muziejaus namų direktorius ir renginio partneris padovanojo visų dalyvavusių mokyklų atstovams knygas apie Lietuvos žydus bei lietuvių ir žydų santykius XIX a. pabaigoje – XX amžiuje.
Sausio 27 –ąją vykusi nacionalinė konferencija jau tapusi tradicine ir Lietuvoje organizuojama jau šeštą kartą. Šių metų renginyje dalyvavo daugiau nei 150 dalyvių iš 26 institucijų. Ariogalos gimnazijoje vykusią konferenciją organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru.
Ingrida Vilkienė
Švietimo programos koordinatorė