„Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“, — taip pavadintas renginys, skirtas Japonijos konsulo Lietuvoje Čijunės Sugiharos (Chiune Sugihara), prieš 75 metus Kaune išdavusio „vizas į gyvenimą“ nuo Holokausto baisybių bėgusiems žydams, lapkričio 7 d. vos sutalpino visus Lietuvos ambasados Tokijuje svečius.
„Laikas negali ištrinti iš mūsų atminties milijonų žmonių kančių, Holokausto tragedijos. Pasaulio Tautų Teisuoliu pripažinto Čijunės Sugiharos dėka mūsų ir ateities kartos gali suprasti, kad net esant žiaurioms aplinkybėms vienas, žmogus gali padaryti neapsakomai daug“, — sakė Lietuvos ambasadorius Japonijoje Egidijus Meilūnas.
Ambasadorius taip pat citavo Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus žodžius, pasakytus Diplomato dienos proga: „Šiemet daug dėmesio skiriame Lietuvoje dirbusio Čijunės Sugiharos atminimui. Pagrindinis jo veiklos principas buvo – padėti žmogui. Tai turėtų būti svarbiausias diplomato profesijos simbolis, tad galime ir turime didžiuotis savo profesija“.
Susirinkusius taip pat pasveikino Č. Sugiharos anūkė, nevyriausybinės organizacijos „Visas for Life“ vicepirmininkė Madoka Sugihara.
Autentišką Lietuvos žydų istoriją, tragiškus Holokaustą patyrusių žmonių išgyvenimus renginyje dalyvavusiems diplomatams, Japonijos politikams, nevyriausybinių organizacijų, akademinės bendruomenės atstovams, žurnalistams papasakojo renginio garbės viešnia Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
„Čijunė Sugihara yra ne tik Lietuvos ir Japonijos, bet ir visos žmonijos didvyris“, — pažymėjo F. Kukliansky savo išsamiame pranešime apie tai, kaip Lietuvoje puoselėjamas Č. Sugiharos atminimas, kaip susiklostė jo dėka išsigelbėjusių žydų likimai.
Ambasados svečiams taip pat buvo pademonstruotos filmas „Litvakai. Nuo Vilniaus iki Jeruzalės“, ištraukos iš šių metų gegužę Lietuvoje vykusio japonų kompozitoriaus Yuki Ando operos „Sempo Sugihara. Vilties Sakuros“ spektaklio bei Nippon Television Network sukurto filmo „Persona non grata“ ištraukos. Šį filmą šių metų spalį pirmiausia pamatė Kauno ir Vilniaus žiūrovai, jo premjera Japonijoje įvyks gruodžio mėnesį.
Mintimis apie Čijunės Sugiharos palikimo puoselėjimą, tolesnį Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimą pasidalijo neseniai Lietuvoje viešėjęs japonų diplomato gimtinės – Jaotsu (Yaotsu) miesto meras Shingo Akatsuka ir Tsurugos uostamiesčio, kurį pirmiausia pasiekė į Japoniją vykę žydų pabėgėliai, vicemeras Kazunori Nakayama.
Renginio dalyviams taip pat buvo pristatyta leidinių apie Čijunę Sugiharą paroda.