Aušvico buhalteris“ nuteistas kalėti ketverius metus (papildytas)

Aušvico buhalteris“ nuteistas kalėti ketverius metus (papildytas)

papildytas pranešimas

Liuneburgas, Vokietija, liepos 15 d. (AFP-BNS). Vokietijos teismas trečiadienį skyrė ketverius metus laisvės atėmimo „Aušvico buhalteriu“ pramintam buvusiam nacių SS pajėgų karininkui, išnagrinėjęs, kaip manoma, vieną iš paskutiniųjų tebegyvenančių Holokausto vykdytojų bylų.

94 metų Oskaras Groeningas (Oskaras Grėningas), sėdėjo nejudėdamas, kai teisėjas Franzas Kompischas (Francas Kompišas) paskelbė, kad „kaltinamasis buvo pripažintas kaltu dėl 300 tūkst. bendrininkavimo nužudant atvejų“, daugiausiai susijusių su Vengrijos žydų naikinimu dujų kamerose 1944 metais.

Pasak jo, O.Groeningas mielai ėmėsi „saugaus darbo kabinete“, prisidėdamas prie „mašinos, pritaikytos vieninteliam tikslui“ – sistemos, kuri buvo „nežmoniška ir beveik nepakeliama žmogaus psichikai“.

Paskirta bausmė buvo ilgesnė negu 3,5 metų įkalinimas, kurio prašė prokurorai šiaurinio Liuneburgo miesto teisme, nagrinėjančiame šią bylą nuo balandžio.

O.Groeningas antradienį pasinaudojo paskutine proga kreiptis į teisėjus ir pasakyti, kad „labai gailisi“ dėl darbo koncentracijos stovykloje, sakydamas, kad „niekas neturėjo dalyvauti Aušvice“.

„Aš tai žinau. Nuoširdžiai gailiuosi, kad manęs šis suvokimas neaplankė anksčiau ir pastoviau. Aš labai atsiprašau“, – kaltinamasis sakė drebančiu balsu.

Grupė Holokaustą išgyvenusių žmonių savo pranešime, paskelbtame po to, kai buvo paviešintas nuosprendis, nurodė, kad jie „sveikina Oskaro Groeningo nuteisimą“, vadindami jį labai vėluojančiu žingsniu teisingumo link.

Šių metų balandį vykusiame teismo posėdyje O.Groeningas pripažino savo „moralinę atsakomybę“ dėl masinių žudynių Aušvico mirties stovykloje ir paprašė „atleidimo“.

„Aš be abejonės prisiimu dalį moralinės atsakomybės“, – sakė teisiamasis, pripažindamas, kad žinojo apie žydų žudymą dujų kamerose.

„Aš prašau atleidimo, – atsiprašė jis teismo salėje Holokaustą išgyvenusiųjų akivaizdoje. – Jūs turite priimti sprendimą dėl mano teisinės atsakomybės.“

Atsižvelgiant į senyvą daugelio įtariamų Vokietijos karo nusikaltėlių amžių, O.Groeningas turėtų būti vienas paskutiniųjų, sulaukusių teisingumo praėjus 70 metų po Antrojo pasaulinio karo, kai jo pabaigoje buvo išlaisvinti koncentracijos stovyklų belaisviai.

Pasak prokurorų, O.Groeningas dirbo mirties stovyklos buhalteriu, kuris rūšiavo ir skaičiavo iš nužudytųjų paimtus pinigus, kurie suplaukdavo įvairiomis Europos valiutomis.

Anot kaltintojų, tarnaudamas stovykloje jis atliko tam tikrą vaidmenį masinėse žudynės, per kurias žuvo milijonai žmonių, ir konkrečiai prisidėjo prie 300 tūkstančių žmonių nužudymo 1944 metais nuo gegužės iki liepos mėnesio.

Iš viso apie 1,1 mln. žmonių, daugiausiai Europos žydų, buvo nužudyti Aušvico-Birkenau stovyklų komplekse nacių okupuotoje Lenkijoje 1940–1945 metais, kol jis buvo išvaduotas Sovietų Sąjungos pajėgų.