Panerių memorialo rekonstrukcijos idėjos konkursas baigėsi: atrinktas laimėtojas

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus 2014 metų birželį paskelbė Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo idėjos konkursą. Per daugiau kaip du mėnesius sulaukta 16 idėjos projektų iš Lietuvos ir užsienio. Lapkričio 28 dieną paaiškėjo konkurso laimėtojas.

Juo tapo architektūrinės idėjos projektas „Šnabždesių miškas“ (autoriai architektai Jautra Bernotaitė, Ronaldas Pučka, Andrius Ropolas ir Paulius Vaitiekūnas). Jiems bus įteikta 10 tūkst. litų premija. Pasak muziejaus direktoriaus ir rašytojo Marko Zingerio, šis projektas buvo tarp tų, kurie geriausiai atliepė konkurso sąlygas: „Aš dėkingas visiems tarptautinio konkurso dalyviams, kiekvienam autoriui, kurie priėmė iššūkį, kurį galima pavadinti istoriniu. Konkursui buvo pateikta ir daugiau stiprių projektų, tačiau dėl griežtų viešųjų pirkimų sąlygų tarp laimingųjų jie nepateko,“– sakė Markas Zingeris.

Muziejaus direktorius pastebėjo, kad konkursas atskleidė ganėtinai platų architektūrinių idėjų ir Panerių komplekso raidos galimybių, pateiktų ne vien tik iš Lietuvos, spektrą. „Daugelį metų buvo kalbama, kad šią vietovę reikia pertvarkyti, kad ji turėtų poveikį ir švietimui, ir jaunimo ugdymui Lietuvoje, ir atskleistų istorinę tiesą lankytojams iš viso pasaulio. Dėkui Dievui, komisija, spaudžiant kaip visados visagaliam laikui, šį sudėtingą konkursinių procedūrų procesą privedė iki pabaigos“.

M. Zingeris pat pabrėžė, jog viena svarbiausių muziejaus priedermių, kiekvienai istorikų nustatytai nacių barbarybės aukų Paneriuose grupei skirti deramą dėmesį: „Priėjimai prie visų ir kiekvienos iš istorikų patvirtintos žudynių vietos ar paminklų turės būti optimalūs, o lankytojų centre bus pasakojamos jaudinančios individualios istorijos, pateiktos jų istoriniame kontekste. Kaip žinome, šioje pagal aukų skaičių didžiausioje nacių nusikaltimo vietoje Lietuvoje buvo nužudyta tūkstančių tūkstančiai vilniečių ir apylinkių gyventojų, taip pat sovietų karo belaisvių, lenkų inteligentų bei antinacistinio pasipriešinimo dalyvių, Lietuvos Vietinės rinktinės karių ir kitų lietuvių, galų gale apskritai niekuo dėtų asmenų, tačiau Paneriai – tai pirmiausia, vietovė, kur vyko  taikingo meto žmogaus protui nesuvokiami Holokausto nusikaltimai,“ – teigė Markas Zingeris.

Architektūrinės idėjos projekto „Šnabždesių miškas“ autoriai siūlo kiek įmanoma atkurti buvusią autentišką aplinką. Senus, netikslią informaciją perteikiančius informacinius taškus numatoma pakeisti naujais rūdinto metalo stendais. Lankytojų centro išorinėms ir vidinėms sienoms projekto autoriai siūlo deginto medžio lentų apdailą, kurią vėliau pratęs deginto medžio lentų takas.

Naujai suformuoti būtų takai suprojektuoti taip, kad netrukdytų archeologiniams masinių žudynių vietos tyrinėjimams, kurie galėtų būti atlikti skenuojant vietovę moderniomis technologijomis. Pasak muziejaus direktoriaus, vykdant archeologinius tyrinėjimus reikia atsižvelgti ir į judaizmo religinius pagarbos mirusiesiems reikalavimus, pagal kuriuos nedera judinti mirusiųjų kaulų.

 

Žudynių ir palaikų duobėse, kurių dabar septynios, architektai siūlo atkurti tamsų duobės dugno koloritą, atkurti duobių šlaitus ir jų perimetru iškirsti želdynus. Aplink kitas memoriale esančias kultūros vertybes menkaverčiai želdynai taip bus iškirsti. Želdynų pagalba bus išryškintos ir sovietmečiu sunaikintos žudynių duobės.

 

Memoriale iškilsiančiame erdviame lankytojų centre bus įrengta interaktyvi vienos didžiausių masinių žudynių vietos Europoje istoriją pasakojanti ekspozicija. Čia bus rengiamos Lietuvos ir užsienio šalių dėstytojų paskaitos ir konferencijos, vyks edukaciniai užsiėmimai, įvairūs renginiai, kuriais bus siekiama išsaugoti atmintį apie Holokaustą, suvokti ir išanalizuoti pragaištingas visų nacių nusikaltimų pasekmes.   

 

Vienintelį ir paskutinį kartą Panerių memorialas buvo sutvarkytas sovietmečiu, 1985 metais, pagal architekto Jaunučio Makariūno projektą. Tuomet memoriale buvo nutiesti asfaltbetonio takai, pažymėtos duobių vietos, įrengtas apšvietimas, pastatytas nedidelis muziejus, kuris konkursą laimėjusių architektų siūlymu, bus dekonstruotas.  

Objekto projektą tikimasi įgyvendinti per artimiausius metus Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis. Kultūros ministerijos preliminariais skaičiavimais, memorialui kompleksiškai pertvarkyti reikės apie 10 mln. litų.

Daugiau informacijos:

VVGŽM Panerių Memorialinio muziejaus

Memorialo ekspozicijos vadovas Zigmas Vitkus

El.paštas: zigmas.vitkus@jmuseum.lt;

Tel.: 8 662 89 575