Gesher klubo nariai sugrįžo iš įdomios ir jaudinančios kelionės po Lietuvos žydų gyvenimo vietas. Čia trumpas kelionės dienoraštis su nuotraukomis.
Pirmas sustojimas buvo Ukmergėje, kur pačiame miesto centre išliko sinagogos pastatas bei kelios žydų gatvelės. Stabtelėję prie Nepriklausomybės paminklo, prisiminėm žydų indelį kovoje už Lietuvos nepriklausomybę. Aplankėme Holokausto bei kapinių memorialus.
Kitas sustojimas – Alantos mietelis. Apžiūrėjome išlikusios medinės sinagogos pastatą, kuris mus sugrąžino į aktyvų žydų gyvenimą tarpukario Lietuvos štetluose (mažuose miesteliuose). Kelionės maršrutas vedė į Panevėžį. Stabtelėjome prie jiešivos pastato, aplankėme žydų kvartalą – slobodką, sinagogos pastatą bei kitas vietas.
Prie Šiaulių aplankėme Kryžių Kalną, o ten pamatėme simbolinį Magen Davidą( Dovydo žvaigždę). Vakare kartu su Šiaulių žydų benruomene žaidėme proto mūšį. Sekmadienį pradėjome Šiaulių centre, Vilniaus gatvėje, pamatėme Tarbut gimnazijos pastatą, geto teritoriją ir Ch.Frenkelio vilą. Kalbėjome apie žydų sukurtą pramonę bei jos įndėlį į Lietuvos ekonomiką.
Toliau – kelionė į Telšius, į Žemaitijos sostinę, esančią prie nuostabaus ežero. Telšių istorija labai glaudžiai susijusi su žydų istorijos svarbiais įvykiais. Pamatėme visame pasaulyje žinomos ješivos pastatą ir pasikalbėjome apie rabinų santykius su Lietuvos valdžia, aplankėme Žydų kapines. Klausėmės skaitomos ištraukos iš paskutinės vyriausio Lietuvos rabino Ch. Buršteino knygos apie žiaurų Telšių žydų sunaikinimą, tai buvo labai jaudinantis kelionės momentas.
Plungėje aplankėme Oginskių dvarą ir sodą, neseniai anapilin išėjusio paskutinio Plungės žydo tautodailininko J. Bunkos paminklą, po to nuvykome į J.Bunkos sukurtą Holokausto memorialą kuriame paminėjome Holokausto aukas bei gelbėtojus – Pasaulio tautų teisuolius. Tai buvo prasminga ir įsimintina kelionė.
Dėkojame Danikui Gurvičiui (Jerulita) ir visiems kelionėms dalyviams.
Vakare sugrįžome iš prasmingos ir jaudinančios kelionės po Lietuvą.