„Makabi“ klubo istorija
Lietuvos sporto klubas „Makabi“ gali didžiuotis savo senomis ir giliomis tradicijomis. Vilniuje „Makabi“ buvo įkurtas 1916 metais, o Lietuvoje gyvavo nuo 1920 iki 1940 metų. „Makabi“ būstinė buvo Kaune. 1926 metais Lietuvoje buvo net 83 „Makabi“ klubo skyriai, vieniję 4 tūkstančius narių. Klubas leido dvisavaitinį laikraštį, turėjo savo stadioną. Daugiausia laurų buvo pelnę „Makabi“ futbolininkai, boksininkai, stalo tenisininkai, dviratininkai. Šių sporto šakų atstovai ne kartą gynė Lietuvos rinktinių garbę tarptautinėje arenoje.
1932-aisiais ir 1935-aisiais metais Lietuvos „Makabi“ sportininkų delegacijos dalyvavo pirmosiose ir antrosiose „Makabi“ žaidynėse Tel Avive.
Tačiau Antrasis Pasaulinis karas, žydų žudynės keliems dešimtmečiams išbraukė ,,Makabi“ sporto klubą iš Lietuvos gyvenimo Ilgai teko laukti, kol Lietuvoje gyvenančios tautinės mažumos vėl galėjo atgaivinti savo veiklą įvairiose srityse, taip pat ir sporte.
Atgimimo laikotarpis
Prasidėjus Lietuvos Sąjūdžiui, atkūrus Lietuvos Tautinį olimpinį komitetą, atsivėrė galimybė atgaivinti „Makabi“ veiklą. Buvo sudaryta sporto klubo „Makabi“ atkūrimo iniciatyvinė grupė, kurią sudarė Semionas Finkelšteinas (pirmininkas), Daumantas Todesas, Arkadijus Reitblatas, Dovydas Fligelis ir Sergejus Kanovičius. 1989 metų sausio 8 dieną prasidėjo atkuriamasis „Makabi“ suvažiavimas tuometėje Vilniaus skaičiavimo mašinų gamykloje, dalyvaujant 85 delegatams ir per 200 svečių. Rinkosi visi šventiškai nusiteikę, pakilios nuotaikos, nes tai buvo ne tik sporto, bet ir žydų kultūrinio, dvasinio ir apskritai tautinio atgimimo pradžia.
Atkuriamąjį suvažiavimą pradėjo Chaimas Gurvičius, kuris vėliau buvo išrinktas klubo generaliniu sekretoriumi. Suvažiavimas su pertraukom truko net 7 valandas. Buvo išrinkta 13 narių klubo taryba. Tarybos pirmininku išrinktas Semionas Finkelšteinas.
Pirmoji su Trispalve – „Makabi“ delegacija
Suprantama, kad atkurtasis „Makabi“ nė iš tolo negalėjo prilygti prieškariniam klubui nei pajėgumu, nei masiškumu. Juk 92 procentai žydų atgulė Kauno IX forto ir Panerių duobėse, buvo išžudyti prie miestų ir miestelių esančiose žvyrduobėse ar miškuose.
Atkurtas Lietuvos „Makabi“ buvo pirmasis „Makabi“ klubas vėl pradėjęs savo veiklą dar Sovietų Sąjungoje. Klubo nariai nieko nelaukę ėmė ruoštis XIII pasaulio „Makabi” žaidynėms Izraelyje.
Organizacinis komitetas suformavo 57 žmonių delegaciją, vyksiančią į XIII Makabiadą, kurią sudarė oficialūs asmenys, 25 sportininkai bei 25 žydų folkloro ansamblio „Faerlach“ nariai. Reikėjo pasirūpinti bilietais, vizomis, apranga, suvenyrais. Klubo pirmininko pavaduotojo D. Todeso pastangomis Lietuvos delegacija turėjo savo aprangą, suvenyrų. Visa klubo simbolika – dailininko ir „Makabi“ futbolininko Iljos Bereznickio kūrybos vaisius.
Lietuvos „Makabi“ delegacija dalyvaudama 1989 metų liepos 3 dieną Makabiados atidarymo parade buvo pirmoji Lietuvos delegacija, Tarptautinio olimpinio komiteto pripažintose varžybose dalyvavusi su Trispalve.
Ketinta palikti Makabiadą
Visų pirma mūsų laukė istorija su bilietais. Mes juos užsakėme per „Aeroflot“, skrydžiui Maskva-Tel Avivas- Maskva.
Likus porai savaičių iki numatytos išskridimo datos, mums buvo pranešta, kad bilietai – anuliuoti. Šią nerimą keliančią žinią pranešėme tuomečiui pasaulio “Makabi” asociacijos viceprezidentui Mishel Grun. Jis kartu su kolega Sindey Grinberg mūsų 57 žmonių delegacijai parūpino bilietus reisu Varšuva- Tel Avivas – Varšuva. 1989 metais liepos 2 dieną Tel Avivo oro uoste buvo iškilminga sutikimas . Lietuvos delegaciją pasitiko pasaulio „Makabi“ judėjimo vadovai, televizijos ir spaudos atstovai. Lietuvos „Makabi“ delegacijai buvo skiriamas ypatingas dėmesys. Organizatoriai ir mus dar tapatino su SSRS. Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio nuotaikos jų dar nebuvo pasiekusios. Su makabiados organizatoriais ir Europos „Makabi“ vadovais buvome aptarę mūsų dalyvavimo sąlygas: atidarymo parade nešime tris vėliavas: Lietuvos trispalvę, SSRS (juk buvo 1989-ieji) ir Lietuvos „Makabi“, lentelėje bus nurodyta, kad tai SSRS ir Lietuvos delegacija. Stadione ir olimpiniame kaimelyje turėjo plevėsuoti Lietuvos Trispalvės.
Didžiausia nemaloni staigmena laukė per atidarymo parado repeticiją. Lentelėje buvo didžiulėmis raidėmis užrašyta SSRS, o Lietuva – vos įskaitomis. Mums žengiant į stadioną diktorius paskelbė, kad eina SSRS delegacija. Stadione nebuvo nė vienos Lietuvos vėliavos.
Nuvykome pas XIII makabiados organizacinio komiteto pirmininką Arje Rozencveigą. Pasakiau jam, kad mes negalime dalyvauti žaidynėse, jei nevykdomos mūsų iš anksto aptartos sąlygos – turi būti vienodo dydžio užrašai „SSRS“ ir „Lietuva“, stadione ir jo prieigose turi plevėsuoti Lietuvos vėliavos (mes vežėmės dvylika trispalvių). Organizacinio komiteto pirmininkas išklausė ir po surengto pasitarimo, pranešė, kad mūsų sąlygos bus įvykdytos.
A.Rozencveigas tesėjo savo pažadą. Atidarymo iškilmėse diktoriui paskelbus, kad į stadioną žengia Lietuvos delegacija, iš savo vietų pakilo Izraelio prezidentas, Vyriausybės nariai, „Makabi“ vadovai, visos tribūnos. Tai buvo nepamirštamos, iki ašarų jaudinančios akimirkos.
Sėkmingas sugrįžimas į „Makabi“ šeimą
1989 metų vasarą ne taip lengva buvo nuvežti 57 narių delegaciją į Izraelį. Bet mums pavyko tai padaryti ir garbingai atstovauti Lietuvą šioje žydų šventėje.
XIII makabiadoje mūsų sportininkai pasirodė išties neblogai. Imtynininkas Grigorij Chažiner, dabar gyvenantis Australijoje, iškovojo antrąją vietą, bronzos medaliu pasidabino šachmatininkas Eduardas Rozentalis, aukštą penktą vietą iškovojo mini futbolo rinktinė. Sėkmingai startavo stalo tenisininkai su Michailu Duškesu priešakyje, badmintonininkai, vadovaujami Genadijaus Plavino. Vienintele mūsų sportininkė moteris, plaukikė Ela Pavinskienė įvarė baimės varžovėms, kalbėdama su žurnalistais prieš varžybas pasakiusi, kad kovos dėl aukščiausių apdovanojimų.
Gausi medalių kolekcija
Nuo 1989 metų Lietuvos “Makabi” klubo atstovai dalyvavo jau septyniose pasaulinėse ir penkiose Europos “Makabi” žaidynėse. Garsinant Lietuvos vardą pasaulyje buvo iškovota 11 aukso, 20 sidabro ir 14 bronzos medalių.
Per tą laikotarpį mini futbolo komanda du kartus (1995 metais Olandijoje ir 2011 metais Austrijoje) pelnė aukso medalius, tris kartus (1999-aisiais Škotijoje, 2003-aisiais Belgijoje, 2007-aisiais Italijoje) – sidabro medalius.
Kitų sporto šakų atstovų medalių „derlius“ irgi yra nemenkas.
Kaip jau minėta, prieš 25-erius metus Izraelyje imtynininkas G. Chažiner iškovojo sidabro medalį, šachmatininkas E. Rozentalis – bronzos.
1993-aisiais Izraelyje imtynininkas E. Fainštein ir šachmatininkas J. Šidlovskij laimėjo bronzos medalius. 2007 metais Italijoje badmintonininkai A. Plavinas ir A. Sobol pelnė aukso, sidabro ir bronzos medalius, 2009 -aisiais Izraelyje plaukikė E. Pavinskienė veteranų grupėje iškovojo 2 aukso, 2 sidabro ir 1 bronzos medalį.
2011 metais iš Europos „Makabi“ žaidynių Vienoje badmintonininkas A. Plavinas parsivežė 2 aukso medalius, badmintonininkas Ph. Perlov – 1 aukso ir 1 sidabro medalį, plaukikė E. Pavinskienė veteranų grupėje laimėjo 2 sidabro ir 1 bronzos medalį, plaukikas A. Fadejevas (jaunis) – 4 aukso, 1 sidabro, 2 bronzos medalius, plaukikas M. Šikšys (jaunis) – 1 sidabro, 4 bronzos medalius, plaukikė V. Pereverzeva (jaunė) – 1 sidabro medalį, plaukikė J. Dilkaitė (jaunė) – 3 sidabro ir 2 bronzos medalius.
2013 metais Izraelyje badmintonininkas Alanas Plavinas iškovojo sidabro medalį, dziudo varžybose jaunis Aleks Molodeckij pelnė sidabro medalį, Ela Pavinskienė plaukimo veteranų varžybose iškovojo net keturis medalius – tris sidabro ir vieną bronzos (du asmeninėse rungtyse, du estafetėse).
Iškovojo Lietuvos futbolo taurę
Dabar “Makabi” klubo nariai užsiiminėja šiomis sporto šakomis: futbolu, šachmatais, krepšiniu, stalo tenisu, lauko tenisu, plaukimu, badmintonu, imtynėmis, šaudymu, menine gimnastika.
Ypatingomis raidėmis į „Makabi“ klubo istoriją įrašyti mūsų futbolininkų pasiekimai.
Tik atkūrus klubą 1989 metais „Makabi“ futbolo komanda tapo Vilniaus čempione, o vėliau sėkmingai dalyvavo Lietuvos pirmenybėse. 1992 metų sezoną „Lietuvos Makabi“ komanda tapo Lietuvos futbolo taurės turnyro nugalėtoja. Finale 1:0 įveikus Lietuvos futbolo flagmaną Vilniaus „Žalgirį“ buvo iškovotas kelialapis į UEFA taurės turnyre.
Komanda rengėsi debiutui Europos taurės turnyre, bet „Makabi“ laukė skaudus smūgis. Klubo atstovams jau nuvykusį burtų traukimo ceremoniją Šveicarijoje jie iš Europos futbolo funkcionierių netikėtai sužinojo, jog kol kas Lietuvai Europoje atstovaus tik vienas klubas, o „Makabi“ … pasiūlė palaukti.
“Makabi” klubas kasmet rengia atvirus badmintono, plaukimo, šachmatų, šaudymo čempionatus, Šiauliuose – mini futbolo turnyrus. Periodiškai vyksta Baltijos šalių Makabi žaidynės, lauko ir stalo teniso, šaškių varžybos.
2014 metais Vilniuje vykusiame pasaulio senjorų komandiniame šachmatų čempionate „Rositsan ir Maccabi“ komanda užėmė prizinę 3-ią vietą.
Semionas Finkelšteinas
Lietuvos sporto klubo „Makabi“ prezidentas