Dar priešpiet pagerbtas Šiauliuose karo metais nukankintų ir žuvusių žydų, palaidotų netoli Kužių miestelio atminimas.
“Šiandien, įpusėjus XXI amžiaus antrąjį dešimtmetį, galime tik apgailestauti, kad mūsų šalies istorijoje turime minėti tokią sukaktį – žydų geto panaikinimo 70-metį. Be abejo, kad jis buvo panaikintas – tai tikrai buvo pergalė. Tačiau skaudus pralaimėjimas – kad žydų getai mūsų šalyje gyvavo. Šiauliuose – net trejus metus”, – paminėjimo metu sakė miesto mero pavaduotoja Danguolė Martinkienė.
Garbingi svečiai, žydų bendruomenės atstovai, taip pat atvykusieji iš kitų šalių padėjo atminimo vietoje gėlių.
Didelis būrys svečių ir sukakties minėjimo dalyvių susirinko Šiauliuose Trakų – Ežero gatvių sankryžoje prie paminklinio akmens, kuris byloja, jog toje vietoje 1941-1944 m. buvo žydų geto vartai.
Anot renginyje kalbėjusių žydų tautos atstovų, nors sakoma, kad laikas užgydo žaizdas, bet yra žaizdų, kurios neužgyja. Prieš karą Šiauliuose gyveno iki 8 tūkst. žydų bendruomenė. Karo genocidas sutraiškė visų likimus, jų ateitį, privertė išgyventi baisią tragediją. 1941 m. įsteigtas žydų getas buvo likviduotas tik 1944 m., o išgyvenę žydai išvežti į Štuthofo ir Dachau koncentracijos stovyklas.
„Šiauliai iki karo jau buvo globalaus pasaulio dalis. Čia gyvenę žydai valdė įmones, kurios gamino produkciją įvairioms šalims. Karas visa tai sugriovė. Todėl linkiu taikos ir įveikti smurtą”, – sakė meras Justinas Sartauskas.
Izraelio ambasadorė Lietuvai Hagit Ben-Yaakov kvietė nepamiršti geto siaubą ištvėrusių žmonių dvasios, padėjusios jiems išgyventi kiekvieną dieną. Ambasadorė sakė, jog būtina priminti šią liūdną praeitį jaunajai kartai, kad būtų apsaugota ateitis ir ši tragedija nepasikartotų.
Prie paminklinio akmens padėti ne tik Savivaldybės, Lietuvos žydų bendruomenės, ambasados gėlių vainikai, bet ir Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės.