Apžvalga

kn

Indiana University Press   2014
416 Pages

,,Slaptoji istorija apie Kauno žydų geto policiją”

Įžangą knygai parašė žinomas Holokausto istorikas Samuel Kassow

   Šią neįprastą knygą rašė Kauno geto žydų policijos nariai nuo rugpjūčio 1941m. iki 1944., kai naciai nužudė jos vadovus. Šio kniedėmis rašyto dokumento autoriai buvo pasiryžę pateikti tikrąją istoriją apie žydų policiją, kaip ji bendravo su geto gyventojais ir nacių okupantais bei jų pagalbinininkais lietuviais antisemitais, kurių smurtas prieš žydus šokiravo ir gete šeimininkavusius nacius. Ši kronika – akivaizdus liudijimas, nes getų policijos egzistavimas susilaukė įvairių kritiškų vertinimų, ją kritikavo patys žydai. Vienas žinomas Holokausto istorikų, Samuel  Kassow, parašęs knygos įžangą, pažymi, kad “Slaptoji Istorija” įrodo, kaip atsargiai reiktų vertinti žydų policijos ir žydų geto vadovybės sprendimus baisiomis karo sąlygomis. Kiekvienas getas turėjo savo kontekstą ir aplinkybes. 

“S.Kassow nuomone, įsigilinus į žydų policijos istoriją apie jų veiksmų pasirinkimą, bandant gelbėti žydus, kuomet priimtas sprendimas  reiškė tik ”menkos galimybės pasirinkimą arba jokios galimybės…”

“Slaptosios Istorijos” vertė – galimybė pažvelgti į kraupiai sudėtingą situaciją, su kuria susidūrė Kauno geto vadovai – patys būdami geto kaliniai, atsidūrę tarp lietuvių ir vokiečių žudikų, patyrę jų brutalumą, žydų policininkai bandė tarpininkauti okupantams ir vilties nepraradusiems pasipiktinusiems geto kainiams. Knygoje aprašoma, kaip naciai pareikalavo, kad žydų taryba suapvalintų skaičių žydų, kuriuos deportuos į mirties stovyklas. Be to “Slaptosios Istorijos” autoriai aprašo nacių žiaurumą, keliant reikalavimus dėl žydų siuntimo į darbus, kai neturintys jėgų turėjo tik mirties alternatyvą .

   Šios istorijos paslaptis: žydų policija bandė pateisinti savo veiksmus, kurių reikalavo taip pat pasmerkti geto žydų lyderiai, naudodamiesi savo valdžia. “Slaptoji Istorija” fiksavo aplinką, kurioje iracionali neapykanta žydams, sklidusi iš gimtosios Lietuvos gyventojų ir organizuota, žydų mirties trokštančių, nacių žudymo mašina išsigelbėjimą darė praktiškai neįmanomu. Geto žydų taryba ir žydų policija galėjo tik nupirkti laiko įkalintiems gete, kurie nepaliovė tikėtis, kad ateis Mesijas arba sovietai ir išgelbės juos nuo neišvengiamos, kasdien jų tykojusios mirties.